The untold story of the world’s most popular song is de ondertitel van de film Havana Nagila. Want wat weten we eigenlijk over de oorsprong van dit lied? De documentaire Hava Nagila (Hebreeuws voor ‘Laten we vrolijk zijn’) levert een vrolijke en fascinerende reis op die 150 jaar geleden begon in de Oekraïne en die voorlopig eindigt bij YouTube.
De film neemt ons mee van Oost-Europese shtetls, via de kibboetsen van de jonge staat Israël, naar Amerika, want het is veel meer dan gewoon maar een liedje. Het beslaat een belangrijke periode uit de joodse geschiedenis. Ook buiten joodse kringen sloeg het lied aan. Elvis zong het, en Bob Dylan en Lena Horn maakten er een protestsong van. Harry Belafonte, Conny Francis en Glen Campbell vertellen over de successen die ze met het lied hadden. En tot op de dag van vandaag wordt het nummer in alle delen van de wereld opgevoerd en is het een gewild nummer in het uitgaansleven.
Hoe interessant de geschiedenisles ook is die filmmaker Roberta Grossman ons voorschotelt, de grootste kracht van deze innemende documentaire schuilt hem toch vooral in de typisch Joodse humor waarmee hij vergezeld gaat.